📖 O obci

Symboly obce

Základní informace

Obecní pečeť z r. 1683 má v pečetním poli motivy radlice a krojidla a v opisu text "obeczni, peczet, diediny, biskvpicze, 1683". Jde o tzv. znakovou pečeť, několik otisků pečetidla se se dochovalo v matrice výnosů pozemků pro obec Biskupice z r. 1820 (MZA Brno, prac. Kunštát, fond D7, sign. 105H.

Biskupická obecní pečeť náleží k těm nejběžnějším, kterých najdeme na Moravě desítky. Autor návrhu obecního symbolu proto využil tzv. mluvícího znamení (biskupské berly), do návrhu byly zakódovány i důležité informace. Církevní vrchnost připomínají stříbrné kužely v červeném poli ze znaku olomouckého biskupství. Doplňující motiv zlaté osmicípé hvězdy je symbolem mariánským a připomíná novostavbu dominanty obce, kaple Panny Marie Nanebevzaté. Dominující zelená barva evokuje zemědělský charakter obce a navazuje na charakter staré obecní pečetě z r. 1683.

Návrh znaku a vlajky od heraldika J. Pavlů schválilo zastupitelstvo obce v listopadu 2000 a bylo předáno ke schválení Parlamentu ČR.

PSP ČR schválila tento návrh rozhodnutím č. 92 ze dne 8.10.2001.

Znak

V zeleném štítě pod červenou hlavou se čtyřmi stříbrnými kužely zkřížené odvrácené berly se stříbrnými sudarii, mezi nimi nahoře osmihrotá hvězda, vše zlaté.

Znak obce

Vlajka

List tvoří tři svislé pruhy červený, zelený a červený v poměru 1:2:1. V žerďovém pruhu čtyři vlající a ve vlajícím pruhu čtyři žerďové klíny, všechny bílé. V zeleném pruhu zkřížené žluté berly s bílými sudarii, mezi nimi nahoře žlutá osmicípá hvězda. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Vlajka

Dne 19.11.2001 se konalo v Praze v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR slavností předání dekretu na užívání obecních symbolů. Dekret převzal z rukou předsedy PSP ČR starosta obce.

Po jejich zhotovení byly symboly obce slavnostně vysvěceny dne 11.8.2002

⛔️ Upozornění

Bez souhlasu Obce Biskupice je zakázáno tyto symboly volně užívat. V případě zájmu nás kontaktuje na podatelna@biskupiceuluhacovic.cz

Děkujeme za pochopení.

Přiložené soubory

Nenalezen žádný dokument
Naposledny aktualizováno
18
.
2
.
2021

Fotografie

Fotogalerie

Nenalezeny žádné fotogalerie

Podívejte se také na

Email icon

Aktuality Vám zašleme na e-mail.

Každý pátek odesíláme souhrn týdne. Takže už vám žádná aktualita, hlášení rozhlasu ani událost neunikne 🙂 .